کودکان بدسرپرست

کودکان بدسرپرست و تاریخچه آن‌ها در جهان

کودکان بدسرپرست بی دفاع‌ترین و مظلومانه‌ترین شرایط زندگی را در ایران و تمامی جهان دارند. این یک واقعیت بسیار تلخ و ناگوار در تمامی جوامع است که نمی‌توان هیچ دلیل و توجیحی برای انکار آن داشته باشیم.

کودکان موجوداتی هستند که تا زمان مشخصی نیاز به دفاع و مراقبت دارند. طبیعتا یک نوزاد نمی‌تواند به تنهایی خود را از سرما یا گرما محفوظ نماید یا غذای خود را آماده کرده و گشنگی و تشنگی را برطرف کند. به همین دلیل کودکان همیشه باید دارای سرپرست باشند تا از مراحل ابتدایی زندگی گذشته و به جایی برسند که بتوانند نیازهای ابتدایی خود را تامین نمایند.

حالا شما فرض کنید این سرپرستان رفتاری نامطلوب با فرزند خود داشته و آزارهای روحی و جسمانی را به او وارد کنند. در این مطلب ما تصمیم داریم تا در رابطه با کودکان بدسرپرست و تاریخچه آن‌ها در ایران و جهان صحبت کنیم.

آشنایی با تاریخچه کودکان بدسرپرست

کودکان بدسرپرست به چه کودکانی گفته می‌شود؟

خیلی از کودکان هستند که از همان دوران ابتدای زندگی خود، با مشکلات بزرگی رو به رو می‌شوند. خیلی از آن‌ها به هر دلیلی توسط خانواده اصلی قبول نشده و سر راه گذاشته می‌شوند یا اصلا والدینی ندارند که آن‌ها را بزرگ کنند.

کودک بدسرپرست به کودکی گفته می‌شود که والدینی او رفتار خوبی نداشته و بچه را عذاب می‌دهند(آشنایی با رفتارهای آسیب زا در کودکان). دقت کنید مفهوم کودک بی سرپرست با بدسرپرست متفاوت بوده و نباید آن‌ها را با هم اشتباه بگیرید. کودکان بی سرپرست، به کودکانی گفته می‌شود که والدین آن‌ها به هر دلیلی در قید حیات نباشند. برای مثال در همان دوران کودکی تصادف کرده و فوت شدند ولی کودکان بدسرپرست از آن دسته کودکانی می‌باشند که پدر و مادر دارند ولی رفتار مناسبی با آن‌ها نمی‌شود.

این دسته از کودکان از نظر روان شناختی و تربیتی دارای مشکلاتی هستند و می‌توان به جرئت گفت که هیچ احساسات و محبتی را در طول زندگی خود دریافت نکردند. حمایت و محبت والدین یکی از اجزای جدانشدنی در زندگی فرزندان است که در صورت عدم وجود این موارد، کودک آسیب‌های زیادی دیده و در بزرگسالی دچار مشکلات زیادی خواهد شد.

احساسات این دسته از کودکان سراسر خشم و اندوه و نفرت است. به همین دلیل نیاز جدی به استفاده از خدمات روانشناختی و روانشناسی موجود در موسسات و مراکز خیریه در تهران و دیگر شهرهای ایران دارند. در صورتی که نتوانید حال روانی این دسته از کودکان را درمان کنید، مطمئن باشید بسیار مستعد انجام فعالیت‌های بزهکارانه بوده و آینده روشنی نخواهند داشت.

البته این را نیز باید متذکر شویم که در این میان حالات استثنا نیز وجود داشته و ممکن است کودکان بدسرپرستی را ببینید که توانستند آینده خیلی خوبی را برای خود بسازند و به تنهایی مسیر درست را پیدا کرده باشند.

یکی دیگر از مشکلاتی که این دسته از کودکان دارند، عدم توانایی برقرار ارتباط با اطرافیان می‌باشد. به صورت معمول آن‌ها نمی‌توانند در مدرسه و یا دانشگاه دوستی پیدا کرده و اغلب خیلی از آن‌ها به دلیل ناراحتی‌هایی که هنگام حضور در جمع احساس می‌کنند، تحصیل را رها کرده و از این موضوع باز می‌مانند.

تاریخچه کودکان بدسرپرست

تاریخچه کودکان بدسرپرست در ایران و جهان

باید این را بگوییم که تاریخچه مربوط به این دسته از کودکان طولانی بوده و در این بخش آن را بیان خواهیم کرد:

تاریخچه کودکان بدسرپرست در جهان

مسئله کودکان بدسرپرست و قانون نگه‌داری و حمایت از آن‌ها تا قبل از قرن 13 میلادی در هیچ کجای جهان مطرح نبود. این موضوعی پیش پا افتاده محسوب می‌شد و زندگی این دسته از کودکان به هیچ وجه با حالتی خوش به اتمام نمی‌رسید.

در این زمان بسیاری از این دسته کودکان به بردگی فروخته می‌شدند یا والدینشان آن‌ها را در یتیم خانه‌ها و صومعه‌ها رها کرده و هیچ توجهی به آینده و وضعیت زندگی آن‌ها نداشتند. نهایتا در قرن 17 میلادی اولین اقدام برای محافظت از این دسته کودکان انجام شده و قانون فقرای الیزابت اول با هدف حمایت از کودکان بدسرپرست، در کشور انگلستان پایه گذاری شد.

اگر بخواهیم تاریخچه حمایت از این کودکان را در آمریکا بررسی کنیم باید گفت که اولین موسسه  حمایتی در سال 1740 در این کشور ایجاد شده و کار خود را از آن زمان شروع نمود.

تفاوت‌های تربیت پسر و دختر

فرانسه نیز دارای تاریخچه‌ای در این حوزه می‌باشد. این کشور خیلی زود خود را به این جریان متصل کرد و مراکزی را تحت عنوان خانه‌های کودک و نوجوان برای نگه داری از کودکان بدسرپرست و کودکان بی سرپرست تاسیس نمود.

تاریخچه کودکان بدسرپرست در ایران

ساخت پرورشگاه برای اولین بار در ایران، در زمان شاه طهماسب صفوی بود. این پرورشاه در کاشان و برای رسیدگی به امور ایتام تاسیس شد. بعد از این دوران ما در زمان قاجار نیز توجهاتی به اموز ایتام خواهیم دید. در این دوران پرورشگاه‌ها بیشتر به صورت خصوصی کار می‌کردند. برای مثال پرورشگاه جعفری تهران یا پرورشگاه محمدی قم، در دوران قاجار و به صورت خصوصی کار خود را آغاز نمودند.

در سال 1298 بود که قانون بلدی شهرداری تصویب شده و به همین منظور اولین پرورشگاه در دروازه قزوین ایجاد شد. اگر بخواهیم شروع رسمی و همگانی فعالیت‌های حمایت از کودکان بدسرپرست در ایران را اعلام کنیم، باید به سال‌های بعد از 1320 اشاره نماییم. بعد از اینکه انقلاب اسلامی ایران پیروز شد، در سال 1359 سازمان تامین اجتماعی تاسیس شد.

از این زمان به بعد بود که تمامی خدمات مرتبط با کودکان بدسرپرست و بی سرپرست، شامل نگه داری، بازتوانی و توانبخشی این کودکان، به این سازمان مرتبط شده و مسئولین بهزیستی بودند که تمامی موضوعات مرتبط با این دسته از کودکان را بررسی می‌کردند.

در حال حاضر تعداد زیادی مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و کودکان بدسرپرست به طور مثال موسسات خیریه در تبریز، در ایران وجود دارد که با در نظر گرفتن شرایط خاصی، کودکان را به خانواده‌های واجد شرایط می‌سپارند تا مادران و پدرانی که توانایی داشتن فرزند را ندارند ولی می‌توانند به خوبی از یک کودک نگه داری کنند، طعم شیرین وجود کودکی را در خانه احساس کرده و همچنین کودک نیز بتواند زندگی در خانواده‌ای کاملا نرمال و محیطی گرم را تجربه کند. به این صورت طبیعتا می‌تواند تمامی کمبودهای عاطفی خود را جبران کرده و به حالت عادی زندگی برگردد.

نتیجه گیری

در این مطلب به صورت کامل در رابطه با کودکان بدسرپرست و شرایط زندگی و روحی که دارند توضیح دادیم. همچنین تاریخچه شروع فعالیت‌ها برای نگه داری و حمایت از این کودکان در جهان و ایران را بیان کردیم.

کمک مستقیم به بانک رفاه موسسه

شماره حساب: 
269520065
شماره کارت: 
5894-6370-0013-1489
شماره شبا: 380130100000000269520065

المان
کمک آنلاین
المان
محصولات پرتومهر
معرفی مراکز نگهداری
پرداخت نذورات

329 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روابط عمومی پرتو مهر