موسسه خیریه در استان اصفهان

آشنایی با موسسات خیریه در اصفهان

موسسه خیریه در اصفهان و وظایف آن

سازمان خیریه به نهادی می‌گویند که تنها هدف آن‌ها مسائلی در زمینه نیکوکارانه نیز می‌باشد. در واقع همه این ارگان‌ها سازمان غیرانتفاعی بوده، اما باید گفت که این سازمان‌های غیرانتفاعی ممکن است لزوما در غالب خیریه مشغول به فعالیت نباشند.
به این معنی که در اغلب شرایط ارگان‌هایی که بخشی از آن‌ها نیز به امور نیکوکاری اختصاص داده شده‌اند نیز در دسته سازمان‌های خیریه به شمار می‌روند. همچنین بعضی از موسسات خیریه در اصفهان نیز ممکن است به دلیل سیاست‌‌های مالیاتی توسط شرکت‌ها به ثبت رسیده باشند.

معرفی موسسه خیریه در اصفهان
همانطور که می‌دانید موسسات خیریه در سراسر دنیا وجود داشته و مشغول به فعالیت هستند، که غالب این موسسات با حمایت و کمک سرمایه‌های افراد ثروتمند و یا با کمک افراد عادی راه ‌اندازی شده و پشتیبانی می‌شوند. این موسسات خیریه، با شناسایی کردن افراد نیازمند، در تمامی زمینه‌های مختلف به آن‌ها نیز کمک نموده و معمولا از این طریق نیاز مالی آن‌ها را تامین و برطرف خواهد شد.
محور همه فعالیت‌های موسسات خیریه در اصفهان بر اساس اهداف خاص آن شکل گرفته شده، و قوانین و مفاد مالیاتی مربوط به این سازمان‌ها نیز با توجه به قوانین متفاوت هر کشوری که در آن مشغول به فعالیت هستند، متغیر خواهد بود.
موسسات خیریه طبق ماموریت‌های از قبل مشخص شده خود قادر به فعالیت در حد و حدود اختیارات خود و در چهارچوب قوانینی که برای آن‌ها تعیین اقدام به عمل می‌نمایند. همچنین مجوز فعالیت آن‌ها نیز هم مطابق با همین قوانین برای موسسات خیریه به صدور می‌رسد.

آشنایی با خیریه در اصفهان

انواع موسسات خیریه در اصفهان

سازمان‌ها و موسسه‌های خیریه در دو دسته غیرانتفاعی(خصوصی) و دولتی شناخته شده و فعالیت می‌کنند، که در واقع پایه فعالیت‌های این دو دسته تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند.
در موسسات خیریه که به صورت خصوصی مشغول به کار هستند، تامین منابع مالی توسط مشارکت‌های مردمی بوده و توسط اسپانسرها یا همان حامی‌ها نیاز مالی آن‌ها برطرف می‌شود، که می‌تواند از طریق یک فرد حقیقی یا حقوقی باشد.
اما موسسه‌های خیریه‌ای که به صورت دولتی فعالیت می‌کنند، پشتوانه مالی اصلی آن‌ها دولت می‌باشد، ولی این به این معنی نیست که از طریق نهادهای دیگر نتوان از آن حمایت کرد، بلکه در برخی موارد نیز مردم و سایر موسسات خصوصی نیز به این موسسات دولتی کمک می‌کنند.

دسته بندی حوزه فعالیت موسسات خیریه در اصفهان

• تامین هزینه‌های درمانی افراد نیازمند
• تامین معاش و درآمد ماهیانه خانواده‌های نیازمند
• تامین و توزیع بسته‌های حمایتی از جمله خوراک و پوشاک
• تامین هزینه‌های افراد و کودکان بی‌‌سرپرست
• تامین هزینه‌های تحصیلی کودکان و افراد بی‌سرپرست
• حمایت مالی از کودکان کار
• تامین وام‌های بدون بهره (قرض الحسنه) برای افراد نیازمند
• کمک به مردم آسیب دیده در بلایای طبیعی و بحران‌های مالی
• کمک به معلولین و افراد سالمندان
• کمک به معتادین و افراد بی‌خانمان

موسسات خیریه در اصفهان به تفکیک زمینه فعالیت

اگر تعریفمان از موسسات خیریه، سازمان‌هایی باشد که تاسیس شده‌اند تا به صورت غیرانتفاعی نیازهای اصلی افراد محروم و نیازمند جامعه رو به تامین برسانند، می‌توان گفت این موسسات با توجه به موضوع فعالیت این موسسه‌ها به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

خیریه در اصفهان

• سازمان‌های خیریه توزیع کننده

زمینه فعالیت این سازمان‌ها معمولا جمع‌آوری پول یا کمک‌های غیرنقدی و سپس توزیع آن بین افراد نیازمند نیز می‌باشد. فعالیت‌های این دسته از موسسات شامل مواردی می‌شود که عبارتند از:
– تبلیغ فعالیت‌های سازمان خیریه
– جمع‌آوری پول یا کالای اهدایی
– شناسایی افراد نیازمند
– توزیع پول یا کالا بین افراد نیازمند شناسایی شده

• موسسات خیریه حوزه بهداشت و درمان

در واقع موسسات خیریه بهداشتی و درمانی به سازمان‌هایی گفته می‌شود که در اندازه‌های بسیار کوچک مانند یک درمانگاه، تا اندازه‌های بزرگتر همانند یک بیمارستان، به فعالیت می‌پردازند.

• موسسات خیریه نگهداری یا سرپرستی

مسئولیت این دسته از موسسات، نگهداری از سالمندان یا افراد بی‌سرپرست، معلولین جسمی و حرکتی، و یا ذهنی نیز می‌باشد.
مراقبت و سرپرستی از اینگونه افراد می‌تواند در مقیاس‌های کوچک یا بزرگ در نظر گرفته شود. به عنوان مثال بسیاری از افراد خیر یا حامیان، مراقبت از کودکان بی‌سرپرست را در منازل خودشان به عهده خواهند گرفت.

• سازمان‌های خیریه آموزشی

زمینه فعالیت موسسات خیریه آموزشی، را می‌توان آموزش به اشخاص و افراد محروم جامعه تعریف نمود. این موسسات شامل دسته بندی زیر می‌باشند:
– موسسات آموزش معلولین و افراد دارای معلولیت ذهنی
– موسسات آموزشی افراد محروم
– موسسات آموزشی فنی و حرفه‌ای مخصوص افراد محروم
– موسسات سواد آموزی
– موسسات مشاوره‌ای

• موسسات خیریه خدمات مشاوره

موسسات خیریه در اصفهان که به عنوان خدمات مشاوره فعالیت می‌کنند، کار مشاوره به افراد محروم و نیازمندی را انجام می‌دهند که آگاهی این موضوع را ندارند که در واقع به مشاوره نیاز دارند و یا به دلیل شرایط موجود این امکان را ندارند هزینه مشاوره خود را پرداخت نمایند. برخی از خدمات موسسات خیریه خدمات مشاوره، به شرح زیر می‌باشد:
– مشاوره حقوقی و خانواده
– مشاوره تحصیلی-آموزشی
– مشاوره شغلی
– مشاوره درمانی
– مشاوره تربیتی و روانی

خیریه در اصفهان

• موسسات توان‌یابی و بازپروری

مسئولیت و زمینه کاری موسسات توان‌یابی و بازپروری، آماده‌سازی یا بازگرداندن افراد به زندگی طبیعی در جامعه نیز می‌باشد. انواع این موسسات را در ادامه معرفی خواهیم کرد.
– موسسات توان‌یابی معلولین جسمی و ذهنی
– موسسات بازپروری کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست یا بدسرپرست
– موسسات بازپروری معتادین
فعالیت‌ها و خدمات موسسات خیریه در اصفهان
در واقع از اصلی‌ترین و مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت‌ موسسات خیریه می‌توان به فعالیت‌های مذهبی، آموزشی و یا دیگر حوزه‌های در ارتباط با منافع عمومی و خیرخواهانه نیز می‌باشد.
لازم به ذکر است که هر کدام از موسسات خیریه در اصفهان، نوعی از فعالیت‌های اجتماعی می‌باشند که هدف خاصی را دنبال می‌کنند، اما نقطه مشترک همه آن‌ها نیز رفع مشکلات افراد نیازمند و محروم نیز می‌باشد.
هر ارگان خیریه‌ای می‌تواند در زمینه‌های متفاوتی مشغول به فعالیت باشد، اما با توجه به نداشتن بودجه کافی، کمبود فضا و همچنین کمبود امکانات، ممکن است نتوانند در تمام زمینه‌ها فعالیت داشته باشد. به همین دلیل هر موسسه به طور تخصصی در یک یا چند زمینه خاص اقدام به حمایت و کمک به افراد نیازمند خواهند پرداخت.

کمک مستقیم به بانک رفاه موسسه

شماره حساب: 
269520065
شماره کارت: 
5894-6370-0013-1489
شماره شبا: 380130100000000269520065

المان
کمک آنلاین
المان
محصولات پرتومهر
معرفی مراکز نگهداری
پرداخت نذورات

254 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روابط عمومی پرتو مهر