راه های کمک به موسسات خیریه

آشنایی با بهترین راه‌ها برای کمک به موسسات خیریه

معمولا از انواع راه‌های رایج برای کمک به موسسات خیریه در تهران، می‌توان از کمک‌های نقدی و غیر نقدی نام برد. به این صورت ک نهادها و موسسات خیریه، کمک‌های نقدی و غیر نقدی را جمع آوری کرده و صرف نیازهای اساسی نیازمندان از قبیل کمک به زندگی، معیشت، تحصیل، سرپناه، غذا، وسایل و دیگر هزینه‌های زندگی روزمره افراد نیازمند و کودکان بی سرپرست خواهند نمود.

همانطور که قبلا ذکر شد، کمک به موسسات و نهادهای خیریه می‌تواند به صورت نقدی و غیر نقدی و همچنین کمک‌های غیر مالی، و به صورت داوطلبانه انجام شود، از قبیل آموزش مهارتی که افراد از آن بهره‌مند هستند، و یا ایجاد کار آفرینی برای افراد تحت حمایت خیریه.

همچنین خیرین می‌توانند تحت عنوان مددکار، طراح و گرافیست، روانشناس و … با توجه به مهارتی که از آن برخوردارند، به صورت داوطلبانه با این قبیل موسسات همکاری نمایند.

روش های کمک به موسسات خیریه

لازم به ذکر است که نیازمندان نیاز به ترحم و دلسوزی از هیچ سمتی را ندارند. بلکه تنها با همراهی یک جامعه پویا خواهند توانست از فقر و نیازمندی خود خارج شوند.

در واقع می‌توان گفت جامعه‌ای پویا است که افراد آن بتوانند در ساختاری ایمن، از خدمات و سرمایه‌های ملی خود استفاده نموده و چنانچه شکافی به وجود آمده باشد، با یاری و همدلی هم بتوانند از آن عبور نمایند.

بر خلاف گذشته که کمک‌های افراد خیر به نیازمندان تنها محدود به کمک‌های نقدی و بعضی از کمک‌های غیر نقدی می‌شد، باید گفت امروزه این کمک‌ها از تنوع بیشتری برخوردار بوده، که می‌توان با خلاقیت و همچنین نیاز سنجی از نیازمندان از انواع همیاری‌ها و کمک‌های گوناگون بهره برد.

انواع راه‌های کمک به موسسات خیریه در تبریز

جهت یاری رساندن به موسسات خیریه راه‌های گوناگونی وجود دارد. اما به صورت کلی می‌توان گفت سه روش تحت عنوان بهترین راه‌ها برای کمک به این نهادها وجود داشته، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کمک‌‌های نقدی

کمک‌های نقدی آن دسته از راه‌هایی است که در بین عموم مردم به صورت رایج‌تر خواهد بود، و معمولا افراد تحت عنوان پرداخت صدقه، خمس و زکات و … از این روش استفاده می‌کنند.

این مبالغ می‌تواند از سوی خیرین، یا به حساب خیریه واریز شود و یا به صورت مستقیم به به افراد نیازمند اهدا شود.

در واقع باید گفت که کمک‌ نقدی از جمله راه‌هایی است که جهت رفع مشکلات افراد نیازمند، بسیار کاربردی محسوب می‌شود.

برخی از روش‌های کمک نقدی به نیازمندان عبارتند از:

  • خرید از بازارچه‌‌های مخصوص خیریه
  • پرداخت خمس و زکات

کمک غیر نقدی به موسسات خیریه

کمک‌های غیر نقدی

کمک‌های غیر نقدی به موسسات می‌تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد. به عبارتی ممکن است برخی از افراد یا خیرین امکان پرداخت هزینه به صورت نقدی را نداشته باشند، اما با خدمت‌رسانی به روش‌های مختلف، و یا استفاده از حرفه و استعداد خود خواهند توانست به این موسسات کمک کرده و در راستای کمک به هم‌ نوعان خود، اقداماتی انجام دهند.

از اقداماتی که خیرین می‌توانند به صورت غیر نقدی به موسسات خیریه کمک کنند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • بهره گرفتن و استفاده از حرفه خود
  • اهدا خون به نیازمندان
  • اهدا جهیزیه
  • اهدا پوشاک
  • ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی
  • برگزاری دوره‌های آموزشی و ورزشی
  • اهدا وسایل بلا استفاده به موسسات خیریه

کمک به کودکان نیازمند

در واقع تعداد بسیاری از افراد حاضر در موسسات خیریه نیز کودکان بدسرپرست و بی سرپرست می‌باشند، که با توجه به مسایل و دلایل مختلف مجبور به پناه بردن و زندگی در این موسسات شده‌اند.

این کودکان با مشکلاتی از قبیل بیماری‌های گوناگون، محیا نبوده شرایط جهت ادامه تحصیل، فقدان پدر و مادر، فقر زیاد و… مواجه بوده که در پی راهی برای ادامه زندگی و امرار معاشمی‌باشند.

از این رو می‌توان گفت موسسات خیریه مناسب‌ترین گزینه و کمک برای آن‌ها نیز محسوب می‌شود، چرا که این موسسات و افراد حاضر در آن با شناسایی این نیازها، جهت رفع آن‌ اقدام نموده و شرایطی مناسب برای ادامه تحصیل این کودکان فراهم خواهند آورد.

بنابراین یاری رساندن وکمک به موسسات خیریه‌ای که در غالب خیریه کودکان فعالیت می‌نمایند، یکی از مهم‌ترین اهداف خیرین بوده، تا شرایطی جهت رسیدن به آینده‌ای روشن برای آنان را محیا کرده و افرادی مفید به جامعه تحویل دهند.

روش‌های مختلف پرداخت کمک‌های نقدی به موسسات خیریه

در حال حاضر راه‌های گوناگونی وجود دارد که افراد خیر می‌­توانند از طریق آن­ها به موسسات خیریه‌­ کمک کنند، که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

استفاده از دسته چک برای کمک به خیریه

استفاده از دسته چک

در واقع باید گفت که از متداول‌­ترین و رایج‌ترین راه­‌های کمک به موسسات خیریه، پرداخت از طریق دسته چک می‌باشد، چرا که این روش از ساده‌ترین و همچنین مطمئن‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود.

پرداخت آنلاین

برای دریافت و جمع‌آوری کمک‌های جمعی معمولا بهترین راه از طریق پرداخت آنلاین نیز می‌باشد. حتی باید گفت برخی از موسسات خیریه تنها به صورت آنلاین فعالیت می‌نمایند.

کمک از طریق صندوق­‌های معرفی شده توسط خیرین

کمک رسانی از طریق صندوق‌­های معرفی شده از سوی خیرین، بسیار مورد استقبال و فراگیر واقع شده است، به طوری که در سال‌های اخیر، استفاده از این نوع صندوق‌ها رشد چشم‌گیری داشته است.

در خصوص این صندوق‌ها باید گفت که در واقع به حساب‌­های خیریه‌­ای گفته می‌شوند که توسط یک سازمان حمایت مالی شده و طوری طراحی شده‌اند که در مقایسه با ایجاد یک بنیاد خصوصی، قابل دسترس­‌تر، ساده­‌تر و همچنین کم هزینه‌­تر نیز می‌باشند.

راه‌­اندازی یک بنیاد خصوصی یا خانوادگی

بعضی از خیرین، به راه‌اندازی بنیادهای خصوصی، به صورت خانوادگی می‌پردازند و از آن طریق به انجام امور خیرخواهانه و نیکوکارانه خواهند پرداخت. تاسیس این بنیادهای خصوصی را می‌توان به عنوان  بهترین روش جهت جمع‌آوری کمک‌های نقدی و اهدا آن به موسسات خیریه دانست.

کمک مستقیم به بانک رفاه موسسه

شماره حساب: 
269520065
شماره کارت: 
5894-6370-0013-1489
شماره شبا: 380130100000000269520065

المان
کمک آنلاین
المان
محصولات پرتومهر
معرفی مراکز نگهداری
پرداخت نذورات

478 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روابط عمومی پرتو مهر