آشنایی با روانشناسی در کودکان

چرا آشنایی با روانشناسی در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است؟

آشنایی با روانشناسی کودکان یکی از موضوعاتی است که می‌تواند باعث افزایش کیفیت زندگی فرزندان شما شود. در حالت کلی علم روانشناسی یکی از جدیدترین شاخه‌های علوم انسانی به حساب می‌آید و فردی که از آن کمک می‌گیرد می‌تواند رفتار سایرین را به صورت کاملا علمی تحلیل نماید.

زندگی تمامی ما انسان‌ها تحت تاثیر رفتارهای افرادی است که با آن‌ها رفت و آمد داریم و نقشی را در زندگی ما ایفا می‌کنند. اگر این رفتارها ناسالم باشند قطعا می‌توانند تاثیر منفی را در زندگی ما بگذارند و در صورت مثبت بودن این رفتارها، زندگی ما کیفیت بالاتری خواهد داشت. 

اهمیت روانشناسی در بین کودکان

این دلیلی است برای اینکه بخواهیم روانشناسی را جدی بگیریم و از طرف دیگر این باور را از خود دور کنیم که حتما هر کسی که از مشاوره‌های تخصصی استفاده می‌کند، مشکل جدی دارد. اگر این موضوع را از کودکی برای فرزندان خود نیز جدی بگیریم می‌توانیم مطمئن باشیم که زندگی خیلی بهتری خواهند داشت. همانطور که توضیح دادیم آشنایی با این دسته از موارد اهمیت بالایی در سطح کیفیت زندگی فرزندان شما دارد. در کنار روانشناسی، یادگیری مهم‌ترین رفتارهای آسیب زا در کودکان هم نقشی مهم در افزایش میزان کیفیت زندگی آن‌ها در ادوار مختلف خواهد شد.

به همین دلیل در این مطلب تصمیم داریم تا شما را با اهمیت آشنایی با روانشناسی کودکان آشنا نماییم. اگر نسبت به آینده فرزند خود از همین ابتدای تولد، حساس هستید می‌توانید با مطالعه این مطلب شرایط بهتری را برای او به وجود بیاورید.

آشنایی با روانشناسی کودک

در حالت کلی روانشناسی دارای شاخه‌های مختلفی است که هر کدام در حوزه خاصی فعالیت کرده و شرایط مختلفی را به صورت تخصصی بررسی خواهند کرد. روانشناسی کودک یکی از مهم‌ترین زیرشاخه‌های این علم است.

زمانی که آشنایی با روانشناسی کودکان برای شما اهمیت پیدا می‌کند، این را خواهید فهمید که در این شاخه تمامی رفتارهای ریز و درشت کودکان مورد بررسی قرار گرفته و می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های آن کاری کنید تا کودک شما در هیچ دوره‌ای از زندگی خود دیگر به روانشناسی نیاز نداشته باشد چرا که در این صورت مطمئن خواهید شد که توانستید روانی سالم را برای او ایجاد کنید.

دوران کودکی و همچنین دوران نوجوانی، دورانی حساس هستند که در آن‌ها شخصیت کودک پایه گذاری شده و به صورت کامل شکل می‌گیرد. خیلی سخت است یکی از اخلاق‌هایی که فرد در این دوران به دست می‌آورد را در دوران بزرگسالی تغییر دهید و این طبیعتا بد است که کودک بخواهد اخلاق و رفتارهای نامناسبی را به خود بگیرد. این دقیقا روانشناسی کودک است که در این دوران بتوانید تمامی رفتارهای او را زیر نظر گرفته و نهایتا نتیجه درستی را به دست آورید.

اهمیت آشنایی با روانشناسی کودکان

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، دوران کودکی و نوجوانی دورانی حساس است که تمامی شخصیت فرد در آن شکل می‌گیرد و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

این مهم‌ترین دلیل برای آشنایی با روانشناسی کودکان است. شما به عنوان والدین یک کودک در حال تربیت فردی هستید که در آینده در زندگی تعداد زیادی آدم تاثیر گذار خواهد بود و این مسئولیت بر عهده شماست که فردی با روان و شخصیت سالم را بزرگ کنید تا بتواند فردی مفید در زندگی خود و برای سایر دوستان و آشنایانش باشد.

چرا آشنایی با روانشناسی کودک اهمیت دارد

آشنایی با روانشناسی کودکان این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید از راه درست به سمت تربیت او بروید و ریشه هر مشکلی را در همان ابتدا از بین ببرید. عدم آشنایی با روانشناسی کودکان باعث می‌شود تا والدین به خیلی از جزئیات توجه نکرده و آن‌ها را عادی و پیش پا افتاده فرض کنند. این درست نیست. شاید عادت خیلی کوچکی در رفتار فرزند بتواند در آینده به معضلی بزرگ تبدیل شود که دیگر نتوانید جلوی آن را بگیرید.

از طرف دیگر ما با روان کودک آشنایی زیادی نداریم و ممکن است رفتاری(آشنایی با مشکلات رفتاری در کودکان) با او انجام دهیم که از نظر ما مشکلی ندارد ولی قطعا برای او مهم جلوه کرده و می‌تواند تاثیر زیادی در روحیه‌اش بگذارد. شاید بگویید که خب ما نیز زمانی کودک بودیم و می‌دانیم چه چیزهایی می‌تواند برای او مهم باشد ولی در جواب به این جمله باید گفت که ما مدت زمان زیادی است که از دوران کودکی گذشتیم و احساس آن دوران را فراموش کردیم.

احساسی که اکنون کنار ماست، احساس بزرگسالی است که بیشتری تاثیر را روی ذهن و تصمیم گیری‌های ما دارد. به همین دلیل نمی‌توانیم بگوییم که تماما کودکان را درک می‌کنیم چرا که زمانی کودک بودیم. همچنین باتوجه به اهمیت یادگیری این موارد، به طور معمول در موسسات خیریه در شهر تهران، روانشناسان خانواده به آموزش این دسته موارد علمی به خانواده‌ها می‌پردازند.

برای اینکه بتوانیم رفتار مناسبی با فرزند خود داشته باشیم باید برای آشنایی با روانشناسی کودکان برنامه‌های مدونی داشته باشیم. از طرف دیگر ذهن کودکان در هر نسلی دستخوش تغییراتی شده و طبیعتا پیشرفت‌های زیادی را می‌توانیم در آن‌ها ببینیم. به همین دلیل شاید نتوانیم همه چیز را درست تشخیص دهیم و اصلا ممکن است موضوعی این میان وجود داشته باشد که ما هیچ تجربه‌ای در رابطه با آن نداشته باشیم و کاملا جدید باشد.

اهمیت روانشناسی در بین کودکان

موضوع توانمندی‌ها یکی دیگر از موضوعاتی است که اهمیت آشنایی با روانشناسی کودکان را مشخص می‌کند. هر فردی با توانایی خاصی به دنیا آمده و باید با این توانایی آشنایی داشته باشد. شاید خیلی از اشخاص بزرگسال هنوز هم نتوانستند این موضوع را درک کرده و هنور توانایی خود را پیدا نکردند. ولی یک روانشناس خوب می‌تواند به راحتی لایه‌های زیرین ذهن کودک را موشکافی کرده و به او کمک کند تا بتواند توانمندی‌هایش را پیدا کرده و با رشد دادن آن‌ها، آینده‌ای روشن را برای خود بسازد.

از طرف دیگر شاید کودک شما در شرایط خاصی قرار بگیرد که نیاز به توجه بیشتری داشته باشد و شما اگر آشنایی با روانشناسی کودکان نداشته باشید، نمی‌توانید در رابطه با این توجه تصمیم درستی بگیرید. برای مثال اگر عضو جدیدی به خانواده اضافه شود ممکن است احساسات کودک دچار لرزش‌هایی شود و جلوگیری از اثرات مخرب آن فقط در صورت آشنایی با روانشناسی کودکان ممکن است.

شرایط دیگری نیز وجود دارد که باید به آن‌ها توجه بیشتری کنید. به عنوان مثالی دیگر می‌توانیم به ورود به دوران بلوغ یا زمان از دست دادن یکی از اعضای خانواده اشاره کنیم. همچنین در صورتی که کودکتان نتواند با هم سن و سالان خود ارتباط برقرار کند، باید نگرانی‌هایی را برای شما به وجود بیاورد.

این‌ها جامعه کوچکی از دلایل برای اهمیت آشنایی با روانشناسی کودکان هستند ولی تمامی آن‌ها خیلی بیشتر از این بوده و تنها زمانی می‌توانید در رابطه با همه شرایط حساس و مهم کودک خود تصمیم بگیرید، که با مشاوری با تجربه صحبت کرده باشید.

کمک مستقیم به بانک رفاه موسسه

شماره حساب: 
269520065
شماره کارت: 
5894-6370-0013-1489
شماره شبا: 380130100000000269520065

المان
کمک آنلاین
المان
محصولات پرتومهر
معرفی مراکز نگهداری
پرداخت نذورات

197 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روابط عمومی پرتو مهر