استرس درکودکان

بررسی علل اصلی بروز استرس در کودکان

علل بروز استرس در کودکان می‌تواند بسیار متنوع باشد. استرس یکی از موضوعاتی است که به راحتی می‌تواند زندگی یک آدم بالغ را از بین ببرد. حالا فکر کنید این فشار روانی و احساس بد، برای یک کودک به وجود بیاید.

طبیعتا تحمل استرس برای این موجودات دوست داشتنی و حساس، می‌تواند بسیار سخت باشد. اگر والدین با علل بروز استرس در کودکان و همچنین با روانشناسی در کودکان آشنا باشند می‌توانند فضایی را برای او به وجود بیاورند که از استرس خالی باشد.

البته خانواده و اطرافیان می‌توانند عوامل خارجی را از بین ببرند. در رابطه با عوامل داخلی، تنها کاری که از دست آن‌ها برمی‌آید این است که کمک کنند تا کودک درون خود را آرام کند. به همین دلیل در این مطلب تصمیم داریم در رابطه با علل بروز استرس در کودکان صحبت کنیم و تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

علل بروز استرس در کودکان

بررسی علل بروز استرس در کودکان

گفتیم که با شناخت علل بروز استرس در کودکان می‌توانیم خیلی راحت‌تر با آن‌ها کنار آمده و شرایط بهتری را به وجود بیاوریم. در ادامه این دلایل را بیان خواهیم کرد:

برنامه ریزی پر مشغله برای کودکان

تعدادی از والدین فکر می‌کنند اگر برنامه‌ای پر مشغله را برای کودک خود تدارک ببینند و تلاش کنند تا کودک مهارت‌های زیادی را بیاموزد، آینده او را تامین کرده و تضمین قطعی برای موفقیت او به وجود می‌آورند.

این برنامه می‌تواند زمان استراحت و بازی را از آن‌ها بگیرد. حتی افراد بالغ نیز بین برنامه‌های خود نیاز به تفریح و استراحت دارند. این موضوعی است که برای کودکان قطعا بیشتر احساس می‌شود. تمام دنیای کودکان، بازی و تفریح بوده و اگر بخواهند آن را از دست بدهند، طبیعتا کمبودی را احساس می‌کنند.

علاوه بر آن هر کلاس و مهارتی، برای یادگیری نیاز به تمرین کردن داشته و مسئولیتی را برای فرزند شما به وجود می‌آورد. این مسئولیت بیش از اندازه می‌تواند یکی از علل بروز استرس در کودکان باشد.

کودک دائما استرس برنامه بعدی و قبلی را داشته و به این فکر می‌کند که چه زمانی باید برای هر کدام تمرین کند. این برنامه‌ها نمی‌تواند کمکی به فرزند شما کند. باید به صورتی برنامه ریزی کنید که او بتواند به بازی‌های کودکانه خود نیز برسد.

5 دلیل اصلی استرس در کودکان

استرس به وجود آمده در محیط خانواده

خانواده اولین جامعه‌ای است که کودک در آن قرار می‌گیرد. از طرف دیگر این محیطی است که کودک با حضور در آن باید بتواند احساس آرامشش را پیدا نماید. حالا فرض کنید در این محیط امن، کودک فقط با مشکل رو به رو باشد.

اختلاف بین والدین، دعوا و مشاجره بین پدر و مادر، طلاق، از دست دادن یکی از اعضای خانواده، ورود یک عضو جدید به خانواده و … همگی می‌توانند از شرایطی باشند که باعث ایجاد استرس در کودک شوند. در شرایط این چنینی، کودکان به دلیل عدم قبولی از سمت والدین، بی‌سرپرست شده و تحت پوشش یک موسسه خیریه در شهر اصفهان به طور مثال قرار خواهند گرفت.

یکی از علل بروز استرس در کودکان که بسیار شایع است، به خانواده برمی‌گردد. والدین باید مشکلات مختلف را به صورتی مدیریت نمایند که استرس کودک به کمترین حد ممکن برسد. برای مثال اگر بین پدر و مادر مشکلی وجود دارد، بهتر است با مشورت یک روان شناس، روش رفتار با کودک یا کودکان خود در این مدت را آموزش ببینند تا آسیب روانی خیلی کمی متوجه آن‌ها باشد.

استرس به وجود آمده در محیط مدرسه

یکی دیگر از علل بروز استرس در کودکان ورود به مدرسه است. مدرسه اولین محیطی است که کودک بعد از خانواده تجربه می‌کند. این قطعا می‌تواند استرس خیلی زیادی را برای او داشته باشد. مواجه با آدم‌های جدید همیشه اتفاقی غیر قابل پیش بینی بوده و حتی می‌تواند روان افراد بالغ را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل مختلفی در مدرسه وجود دارد که هر کدام می‌تواند در لیست انواع مشکلات رفتاری در کودکان و روش‌های درمان آن قرار بگیرند. تکالیف درسی بسیار فشرده، رقابت با دوستان، اذیت و آزار برخی از هم سن و سالان، عدم توانایی برقراری ارتباط با دوستان و … همگی نمونه‌هایی از عوامل موجود در مدرسه هستند که کودک را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

شما به عنوان والدین می‌توانید کمک خیلی زیادی به فرزند خود کنید تا این استرس را از بین ببرد. او راه همراهی کرده و هر موفقیت را (هر چند کوچک) تشویق نمایید. البته می‌توانید از معلم‌های فرزند خود نیز کمک بگیرید تا این مسئله خیلی زود برطرف شود.

شنیدن یا دیدن اخبار ناگوار

هر چیزی که کودک می‌بیند یا می‌شوند، می‌تواند تاثیر خیلی زیادی در روان او داشته باشد. مخصوصا اگر مطئن باشد که تصاویری که می‌بیند تماما واقعی بوده و هیچ داستان تخیلی پشت آن‌ها نیست.

ممکن است شما در حال دیدن اخبار ناگوار تروریستی باشید و کودکان به صورت اتفاقی این صحنه‌ها را ببیند. شاید شما واکنش زیادی به این تصاویر نشان ندهید ولی مطمئن باشید ذهن کودک بهم می‌ریزد. این بهم ریختگی باعث ایجاد استرس زیادی در روان او خواهد شد.

 اصلی استرس در کودکان

دیدن استرس کودکان

استرس موضوعی نیست که فقط در کودکان به وجود بیاید. طبیعتا والدین هم در زندگی خود با مشغله‌هایی درگیر هستند که می‌توانند باعث ایجاد احساس استرس در آن‌ها شوند. این احساسات، رفتارهای خاصی را در پی دارند که کودک می‌تواند به خوبی این رفتارها و استرس مادر و پدر خود را احساس نماید.

استرس موجود در رفتار والدین و دیدن آن توسط کودک، یکی دیگر از علل بروز استرس در کودکان می‌باشد. کودک در این شرایط دوست دارد به پدر یا مادرش کمک کرده و حال او را خوب ببیند ولی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. این می‌شود که احساس کمبودی در او به وجود می‌آید که اصلا کم اهمیت نیست.

نداشتن خواب کافی

خواب به کودک کمک می‌کند تا انرژی خود را به دست آورده و برای هیجانات روز بعد آماده شود. این روزها عواملی مانند تکنولوژی باعث شدند تا کودک نتواند خواب کافی داشته باشد. برای مثال زمانی که او به تخت خود می‌رود ولی گوشی را در دست داشته و در حالی بازی است، دیر می‌خوابد.

این بی‌خوابی در روز بعد باعث کلافگی، خستگی و ایجاد استرس در کودک خواهد شد. به همین دلیل باید برنامه‌ای مشخص برای این موضوع وجود داشته و ساعتی مشخص برای خواب در نظر گرفته شود. البته اجبار به هیچ وجه نمی‌تواند کودک را راضی کند. بهتر است به صورت دوستانه با او صحبت کرده و فرزندتان را برای این کار قانع نمایید.

کمک مستقیم به بانک رفاه موسسه

شماره حساب: 
269520065
شماره کارت: 
5894-6370-0013-1489
شماره شبا: 380130100000000269520065

المان
کمک آنلاین
المان
محصولات پرتومهر
معرفی مراکز نگهداری
پرداخت نذورات

634 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روابط عمومی پرتو مهر